HOSTEL - PENZION Čtyřlístek
Na Lánech 61
570 01 Litomyšl

tel.: 776 776 118
info@hostel-litomysl.cz

Litomyšl tipy na výlet, turistika, výlety

Ve městě Litomyšli a jeho okolí je mnoho turistických cílů a turistických zajímavostí. Zde vám přinášíme výběr z těch míst, které byste na své dovolené v Litomyšli neměli určitě minout. Litomyšl je městem zapsaným v UNESCO, každoročně se zde pořádá řada kulturních akcí a festivalů z nich nejvýznamnější je pak hudební akce Smetanova Litomyšl.

Zámek Litomyšl

Nejznámějším prvkem Zámku v Litomyšli je jeho vnější fasáda, tvořená "psaníčky" nazývanými sgrafitta. Jsou po celé ploše venkovních omítce a traduje se, že ani jedno není stejné. Litomyšl svůj zámek úspěšně zapsala do seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Zámek Litomyšl je dnes vyhledávaným turistickým cílem, ročně jej navštíví desítky tisíc návštěvníků. Součástí areálu Zámku Litomyšl je i zámecké divadélko a rodný dům Bedřicha Smetany. Ten se na zámku v Litomyšli narodil a také zde působil. 

Růžový palouček

Kulturní památka v podobě rozlehlého udržovaného parku, který svůj název získal díky porostu galských keřovitých růží. Růžový palouček je pouhých 7km od Litomyšle a stojí za návštěvu. Turisté zde naleznou mimo romantického prostředí také památník českých bratří, kteří se zde loučili s rodnou krajinou. Samotné místo rád také navštěvoval spisovatel Alois Jirásek, který v Litomyšli působil jako učitel na gymnáziu.

Žďárské vrchy a Českomoravská vysočina

Chráněná krajinná oblast Žďárské vrchy je každoročně cílem mnoha výletníků a turistů a to především kvůli svým hustým lesům, neporušené čisté přírodě a mnoha turistických stezkám a přírodních útvarů. Mezi vyhlášené trasy a místa patří Devět skal, Žákova hora, Buchtův kopec, Čtyři palice, Malinská skála, Lisovská skála, Dráteníčky, Fryšava a mnoho dalších

Z Litomyšle je oblast Žďárských vrchů velmi dobře dostupná a to pouhých 20 km. Celá oblast začínající Českomoravské vrchoviny je protkána množstvím turistických značených tras a také restaurací a občerstvení. Žďárské vrchy jistě patří k místům, které při delším ubytování v Litomyšli stojí za vidění. 

Zámek Nové Hrady

Vzdálený 15 km od Litomyšle je vhodným turistickým cílem, nově zrekonstruovaný zámek Nové Hrady vás jistě zaujme. Turisté ocení nejen bohatou zámeckou prohlídku, ale také okolí zámku Nové Hrady a upravený zámecký park. 

Jelikož je Zámek Nové Hrady v blízkosti oblasti Toulovcovy maštale, vyplatí se tyto dvě místa spojit v jednodenní výlet z Litomyšle. Celý zámecký areál je zasazen do přírodního prostředí dodávající místu potřebnou romantiku pro konání častých svatebních obřadů. 

Odkazy na weby v Litomyšli a okolí

Oficiální stránky města Litomyšl
Oficiální stránky zámku Litomyšl
Informační web o Toulovcových maštalích
Oficiální stránky zámku Nové Hrady
Informační web o Nedošínském háji
Informační web o Růžovém paloučku

Volný čas a turistika v okolí LitomyšliInternetové stránky vytvořil DUOWEB.cz | partneři: eshop látky | René čalounictví | IKEA potahy